BEZ PREPREKA stranica udruženja
Mapa pristupačnosti Pirota |
Aktivnosti projekta Bez prepreka odlično su se nadovezale na rezultate koji su ranijih godina postignuti na rešavanju problema pristupačnosti u Pirotu. Uklanjanje arhitektonskih barijera u Pirotu počelo je 2006. godine na inicijativu Udruženja osoba sa hendikepom „Feniks“. Najpre su oboreni prvi ivičnjaci u užem centru grada, a kasnije je sve veći broj ulica adaptiran u okviru redovne rekonstrukcije trotoara. Izgrađeno je 15 prilaznih rampi, 9 je izgrađeno preko projekata udruženja Feniks, a šest rampi postavile su same institucije nakon nekoliko kampanja o uklanjanju arhitektonskih barijera. Obeleženo je 22 parking mesta za parkiranje automobila osoba sa invaliditetom, a Parking servis Pirot preuzeo je izdavanje dozvola i nalepnica u okviru svoje službe.
Tokom prvog seminara koji je realizovan Maja meseca 2012. Godine u okviru projekta Bez prepreka, okupili smo ljude iz sva tri sektora koji su nešto znali za angažovanje udruženja Feniks na polju pristupačnosti i tom prilikom ih dodatno informišemo i zainteresujemo. Predstavnici tima za pristupačnost iz Uduženja za reviziju pristupačnosti i Centra za razvoj inkluzivnog društva dali su dobre preporuke i savete i tako je formiran Akcioni tim za pristupačnost Pirota. Članovi Tima su ljudi iz različitih profesija koji su zainteresovani za rešavanje ovog problema. Oni su građani koji svoja znanja, iskustva i kompetencije žele da posvete dugoročnom rešavanju poblema pristupačnosti javnih objekata i površina. Kroz Povelju koju smo potpisali zalagaćemo se za:
- Uklanjanje arhitektonskih i drugih barijera u Pirotu koje onemogućavaju komunikaciju i kretanje osobama sa invaliditetom, starijim građanima i građankama, roditeljima sa malom decom i rekovalescentima;
- Potpuno poštovanje zakona i propisa u domenu izgradnje novih objekata i sprečavanja diskriminacije nad osobama sa invaliditetom;
- Promovisanje i primenu Dizajna za sve, koji je baziran na konceptu ljudskih prava i jednakih mogućnosti za sve građane i građanke.
- Ukazivaćemo nadležnim i odgovornim institucijama i pojedincima u Pirotu na postojanje barijera i sarađivaćemo u punoj meri, u skladu sa svojim znanjima, ekspertizom i mogućnostima, na uklanjanju istih.
- Upozoravaćemo na kršenje/nepoštovanje zakona. Promovisaćemo ideje i principe koji omogućavaju stvaranje sredine po meri za sve građane.
Članovi tima za pristupačnost Pirota su:
1. Aleksandra Manić, arhitekta u Direkciji za izgradnju
2. Ana Pecarski–Pejčić, predsednica Udruženja osoba sa hendikepom „Feniks“
3. Nadica Adamović, Šefica Dečije zaštite
4. Marija Kolić, defektolog
5. Milan Božić, profesor Tehničke škole
6. Ivana Jovanović, sekretar Udruženja osoba sa hendikepom „Feniks“
7. Milan Manić, član Upravnog odbora Udruženja osoba sa hendikepom „Feniks“
Akcioni tim za pristupačnost sproveo je istraživanje. Analiza trenutnog stanja sprovedena je popunjavanjem Upitnika u 40 javnih objekata, i uvidom u trenutno stanje čime je jasno i precizno definisan nivo pristupačnosti u svakom pojedinačnom objektu. Objekti su prema nivou pristupačnosti svrstani u tri kategorije:
1. Crveni objekti - nepristupačni objekti za sve korisnike
2. Žuti objekti - delimično pristupačni objekti za sve korisnike
3. Zeleni objekti - potpuno pristupačni objekti za sve korisnike
Upitnik je sadržao pitanja koja su definisana po principima koncepta Dizajn za sve. Rezultati su pokazali da imamo 18 delimično pristupačnih i 22 nepristupačna objekta od javnog značaja u gradu. Na osnovu izvršenih istraživanja definisana je Mapa pristupačnosti grada Pirota, na kojoj su ubeleženi objekti od javnog značaja prema kategoriji kojoj pripadaju (zeleni, žuti i crveni).
Nakon toga pripremili smo Predlog akcionog plana za pristupačnost. Predlog je dorađen i izmenjen u skladu sa preporukama Nosioca projekta Bez prepreka, na drugom seminaru koji je održan u decembru mesecu 2012. godine u Pirotu.
Kratkoročni ciljevi definisani Predlogom Lokalnog Akcionig Plana će se odnositi na rešavanje pojedinačnih gorućih problema koji su uočeni na terenu. Sprovođenje ovih ciljeva će se realizovati uz podršku lokalnih institucija, zainteresovanih organizacija kao i uz učešće pojedinaca.
Kratkoročni ciljevi su:
1. Organizovanje sastanka sa predstavnicima lokalne samouprave u cilju dobijanja podrške za realizaciju Lokalnog Akcionig Plana (LAP) „Pirot grad pristupačan za sve“;
2. Organizovanje sastanka sa predstavnicima lokalnih institucija uz podršku lokalne samouprave u cilju umrežavanja i upoznavanja sa mehanizmima za rešavanje pristupačnosti;
3. Usvajanje (LAP) „Pirot grad pristupačan za sve“ od strane Skupštine opštine Pirot;
4. Povećanje nivoa pristupačnosti na pojedinim objektima i u delovima grada gde je izgradnja ili rekonstrukcija u toku ili je planirana u skorijem vremenskom periodu
5. Unaprediti kvalitet, fleksibilnost i efikasnost rada javnih ustanova povećanjem pristupačnosti informacija i usluga koje se nude građanima.
Dugoročni ciljevi definisani Predlogom Lokalnog Akcionig Plana se odnose na vremenski period od narednih 10 godina (2013-2023.god) za koji je realno očekivati realizaciju istih, uz podršku svih institucija i pojedinaca.
Dugoročni ciljevi su:
1. U periodu od 2013-2018. godine - prva faza, povećati arhitektonsku pristupačnost objekata koji su Predlogom Lokalnog Akcionig Plana definisani kao prioritetni (uz mogućnost povećanja pristupačnosti i na objektima koji nisu na listi prioriteta ukoliko se bude ukazala prilika).
2. U periodu od 2018-2023. godine - druga faza, povećati arhitektonsku pristupačnost i ostalih objekta (javnih, kulturnih, ustanova socijalne zaštite i dr.) koji nisu na listi prioriteta, implementacijom standarda pristupačnosti na njihovim objektima.
3. Izrada i usvajanje Odluke o primeni koncepta Dizajna za sve od strane Skupštine opštine Pirot. Usvojena Odluka bi bila sastavni deo buduće planske dokumentacije koja se izrađuje od strane relevantnih institucija (Prostornog plana Opštine Pirot, Generalnog urbanističkog plana Pirota, Planova generalne regulacije kao i Detaljnih urbanističkih planova). Postojanje ove Odluke bi obavezivala organe lokalne samouprave koji rade na izdavanju lokacijskih dozvola (informacija o lokaciji) da kroz iste preciziraju konkretne propise sadržane u novom Pravilniku o tehničkim standardima pristupačnosti.
4. Izrada konkretnih projekata za rešavanje problema pristupačnosti, za sve objekte sa spiska, a pre svega za definisnisne prioritete, sa pretpostavljenom dinamikom izrade i realizacije istih.
Prva faza (2013-2018.god.) se odnosi na na povećanje pristupačnosti u institucijama koje su prepoznate kao pripritetne a to su u predškolske i školske ustanove, kao i sve zdravstevne institucije.
Povećanje nivoa pristupačnosti u predškolskim i školskim ustanovama potpuno je usklađeno sa uvođenjem inkluzivnog obrazovanja u školski sistem i važan je segment edukacije i upoznavanja naših najmlađih sugrađana sa različitostima koje postoje a sve u cilju razumevanja i prihvatanja istih.
Druga faza (2018-2023.god.) se odnosi na povećanje pristupačnost i u svim ostalim objektima koji nisu na listi prioriteta, ali su od velikog društvenog i javnog značaja.
Projekat je realizovan u partnerstvu sa Centrom za razvoj inkluzivnog društva i Udruženjem za reviziju pristupačnosti iz Beograda iz sredstava Ambasade Kraljevine Norveške.
Нема коментара:
Постави коментар